پیکربندی دستگاه ها

توضیحات:

 • به نام خدا

  مدیر دستگاه (Device manager) به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به صورت گرافیکی سخت افزارهایی را که به کامپیوتر متصل هستند را مشاهده کنید. همچنین امکانات دیگری از جمله مدیریت درایورهای سخت افزاری که شما از ان ها استفاده می کنید، نمایش دستگاه های پنهان، عیب یابی درایورهای شکسته شده.

  پیکربندی دستگاه ها

  حال برای آن که بتوانید به Device Manager دسترسی داشته باشید چند راه وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

  اولین راه استفاده از رابط ویندوز است. به این ترتیب که به Control Panel رفته و از دسته بندی های مشاهده شده گزینه Hardware and Sound را برگزینید. در این قسمت می توانید لینک Device Manager را انتخاب کنید.

  پیکربندی دستگاه ها

   

  روش دیگر برای رسیدن به Device Manager، کلیک راست کردن بر روی Computer و انتخاب گزینه Manage است که در پنجره باز شده در منوی سمت چپ می توانید آن را مشاهده کنید.

  همچنین شما می توانید از روش دستوری نیز استفاده کنید. به این طریق که در کادر جستجو در قسمت Start عبارت mmc compmgmt.msc را وارد کنید.

  ممکن است زمانی که Device Manager را باز می کنید، درایور مورد نظر خود را مشاهده نکنید و یا این که آن درایو پنهان شده باشد. برای دسترسی به آن در تب View بر روی گزینه Show hidden devices  کلیک کنید. در صورتی که با انجام این کار باز هم سخت افزار مورد نشر را مشاهده نکردید، Run را باز کرده و CMD را تایپ کنید و بعد از آن عبارت start devmgmt.msc را تایپ کنید. حال اگر دوباره بر روی عبارت  Show hidden devices کلیک کنید، تمامی سخت افزارها را مشاهده خواهید کرد.

  هدف از بررسی نهایی در مورد سخت افزار، شناسایی درایوری است که با منابع خود دچار درگیری شده است. ممکن است شما در کنار سخت افزاری علامت تعجبی را مشاهده کنید که می تواند مشکل از نصب نبودن درایور، مشکل در اتصال به سیستم باشد

  نگهداری و عیب یابی درایورها

  اغلب مواقع ممکن شما به مشکلی با درایورهای خود بر بخورید که از شایع ترین آن ها می توان به صفحه آبی مرگ اشاره کرد. به منظور جلوگیری از مشکلات این چنینی شما باید درایورهای خود را همواره به روز نگه دارید.

  توجه داشته باشید که نباید به این جمله توجه داشت که چون درایور من کار می کند یا نشکسته است، مشکلی برایش پیش نخواهد امد.

  برای به روز رسانی ابتدا باید دقیقا جزئیات درایور خود را مشاهده کنید. این کار را می توانید با کلیک راست بر روی دستگاه مورد نظر و انتخاب properties انجام دهید و تب details را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید تمامی فایل های مربوط به درایور خود را مشاهده کنید. همچنین در این بخش گزینه ای به نام Update Driver وجود دارد که امکان به روز رسانی اتوماتیک و دستی را در اختیار شما قرار می دهد.

  پیکربندی دستگاه ها

   

  در همین پنجره گزینه ای به نام  Roll Back Driver وجود دارد و در زمانی کاربرد دارد که شما درایوری را آپدیت کرده اید اما بسته به روز رسانی با درایور شما سازگار نیست و با انتخاب این گزینه می توان درایور را به حالت قبل برگرداند.

  همچنین گزینه Uninstall برای حذف یک درایور از سیستم است و بعد از حذف شما نمی توانید از سخت افزار مربوطه استفاده کنید. اگر قصد دارید درایور را به طور کامل حذف کنید بهتر است از قسمت Control panel این کار را انجام دهید چرا که در این قسمت ممکن است درایور به صورت کامل حذف نشود.

  پیکربندی دستگاه ها

   

  غیر فعال کردن درایورها

  اگر تصور می کنید که برای کامپیوتر شما مشکلی رخ داده است بهتر است درایورهای خود را از خرابی حفظ کنید و هرگونه سخت افزاری  را که اخیرا نصب کرده اید را غیر فعال کنید. این روش ممکن است برای برخی افراد یک کار ساده و برای برخی دیگر مشکل باشد. برای غیر فعال کردن یک درایور در قسمت Device Manager بر روی درایور مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه disable را برگزینید. با انجام این کار در کنار دستگاه آیکونی ظاهر می شود که فلش رو به پایین است.

  پیکربندی دستگاه ها

   

  شناسایی تعارضات منابع

  هدف از بررسی نهایی در مورد سخت افزار، شناسایی درایوری است که با منابع خود دچار درگیری شده است. ممکن است شما در کنار سخت افزاری علامت تعجبی را مشاهده کنید که می تواند مشکل از نصب نبودن درایور، مشکل در اتصال به سیستم و یا موارد دیگری باشد.

  برای پی بردن به این موضوع بر روی دستگاه مورد نظر کلیک راست کرده و properties بگیرید. حال بر روی تب resources کلیک کنید. در پایین پنجره قسمتی به نام conflicting device list وجود دارد که دستگاه های متناقض را نشان می دهد.


 • تهیه و تنظیم توسط ثمین رایانه
  تماس : 03137712712
  انتشار مطلب در :